Kislexikon beginning with E
E
- E-PRTR ‒ European Pollution Release and Transfer Register
-
Európai Szennyezőanyag-kibocsátási és -szállítási Nyilvántartás
Az E-PRTR egy nyilvános, az interneten elérhető adatbázis, a jogszabályban meghatározott tevékenységet végző üzemek éves kibocsátási adataival. Célja, hogy növelje a nyilvánosságnak a környezetvédelmi információkhoz való hozzáférését, és ezáltal hozzájáruljon a környezetszennyezés megelőzéséhez és csökkentéséhez. Az E-PRTR a döntéshozók, civilek számára adatokat szolgáltatat. Jogi alapja: 194/2007. (VII. 25.) Korm. rendelet az Európai Szennyezőanyag-kibocsátási és -szállítási Nyilvántartás létrehozásáról, valamint a 91/689/EGK és a 96/61/EK tanácsi irányelv módosításáról szóló 166/2006/EK Európai Parlamenti és Tanácsi rendelethez (E-PRTR) kapcsolódó kormányrendeletek módosításáról.
- ECDC - European Centre of Disease Prevention and Control
-
Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ
A központ 2005-ben jött létre, mint az EU hivatal, amelynek célja, hogy az európai fertőző betegségek ellen küzdjön. Székhelye Stockholmban van.
http://www.ecdc.europa.eu - EINECS - European Inventory of Existing Commercial Chemical Substances
-
Létező Kereskedelmi Vegyi Anyagok Európai Jegyzéke; az 1981. szeptember 18-án az Európai Közösség piacán jelen lévő valamennyi anyagot tartalmazó Létező Kereskedelmi Anyagok Európai Jegyzéke.
- Elfogadható kockázat
-
A kockázatkezelésben használatos szakkifejezés. A kockázat elfogadhatósága függ a tudományos adatoktól, a társadalmi, gazdasági és politikai tényezőktől, valamint az ágens/vegyi anyag használatából, expozíciójából eredő előnyöktől.
- Elfogadható napi bevitel
-
Valamely ágens/vegyi anyag azon becsült, testtömegre vonatkoztatott mennyisége, amelyet az adott szervezet vagy a populáció tagjai a teljes élettartamon át, naponta az egészségkárosítás veszélye nélkül fogyaszthatnak.
- ELINCS - European List of Notified Chemical Substances
-
1981. szeptember 18-át követően az Európai Közösségben, illetve az Európai Unióban törzskönyvezett új anyagokat tartalmazó Törzskönyvezett Vegyi Anyagok Európai Jegyzéke.
- Emisszió
-
Kibocsátás. Környezetvédelemben különféle szennyező anyagoknak a környezetbe jutása, mely például levegő-, víz- és/vagy talajszennyeződést okozhat.
- Endokrin diszruptor anyagok - EDC-k
-
Az endokrin rendszerbe, azaz a belső elválasztású mirigyek működését károsító, hormonális rendszerbe beavatkozó anyagok. Például xenoösztrogének, melyek mesterséges vegyszerek, amik a szervezetbe jutva ösztrögén (női nemi hormon) hatást fejtenek ki. Az endokrin diszruptor anyagok a hormonrendszer károsításával nemcsak például elnőiesedést okozhatnak férfiaknál, hanem károsítják az ideg- és az immunrendszert; illetve több rákfajta, így a mell-, here- és prosztatarák kialakulásához is hozzájárulhatnak.
EPA definíció: az endokrin diszruptor anyagok beavatkoznak a homeosztázis fenntartásáért, a reprodukcióért, az utódok fejlődéséért és/vagy viselkedéséért felelős természetes hormonok szintézisébe, szekréciójába, transzportjába, kötődésébe, hatásába, vagy eliminációjába. - EPA - Environmental Protection Agency
-
Az USA Környezetvédelmi Ügynöksége (www.epa.gov).
- Esszenciális nyomelem
-
Az egészséges szervezet számára nélkülözhetetlen nyomelem.
- Eukarióta sejt
-
Valódi sejtmaggal rendelkező sejt, vagyis a mag anyagát a citoplazmától maghártya választja el. Genetikai anyagának többsége ebben a sejtmagban, kromoszómák formájában található meg.
- Eutrofizáció
-
Tápanyagoknak, különösen nitrogén- és/vagy foszforvegyületeknek a vízben való feldúsulását jelenti, ami az algák és magasabb rendű növényi életformák növekedésének felgyorsulását okozza. Ezzel nemkívánatos zavart eredményez a vízben lévő organizmusok egyensúlyi helyzetében, valamint a szóban forgó víztest minőségében.
- Expozíció
-
Kitettség. Vegyi anyagokkal kapcsolatosan az expozicó a veszélyes anyagok hatásának való kitettséget jelenti. A célszervezetet vagy populációt meghatározott gyakorisággal és ideig érő ágens/vegyi anyag koncentrációja vagy mennyisége. Az ágens/vegyi anyag és a hatásviselő receptor közötti kapcsolat, mely az expozíciós felületen az expozíciós periódus alatt következik be.
- Expozícióbecslés
-
Az expozíció nagyságának, gyakoriságának és tartamának, valamint az exponált populáció (lakosság) számának és jellemzőinek becslése vagy mérése. Ideális esetben leírja a becslés forrásait, útvonalait és a bizonytalanságokat.
- Expozíciós út
-
Az az út és/vagy mód, amelyen át, illetve ahogy a rákkeltő a munkavállaló/egyén szervezetébe jut [belégzéssel tüdőbe, kiülepedéssel vagy érintkezéssel a bőrön át, baleset esetén egyéb módon (pl. a száj nyálkahártyán át)].